foto1
Kraków - Sukiennice
foto1
Lwów - Wzgórza Wuleckie
foto1
Kraków - widok Wawelu od strony Wisły
foto1
Lwów - widok z Kopca Unii Lubelskiej
foto1
Lwów - panorama
Aleksander Szumański, rocznik 1931. Urodzony we Lwowie. Ojciec docent medycyny zamordowany przez hitlerowców w akcji Nachtigall we Lwowie, matka filolog polski. Debiut wierszem w 1941 roku w Radiu Lwów. Ukończony Wydział Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej. Dyplom mgr inż. budownictwa lądowego. Dziennikarz, publicysta światowej prasy polonijnej, zatrudniony w chicagowskim "Kurierze Codziennym". Czytaj więcej

Aleksander Szumanski

Lwowianin czasowo mieszkający w Krakowie

MUZEUM ARMII KRAJOWEJ

ZMARŁ PORUCZNIK GEDL BOGUSŁAW  (1921-2015) "DĘBCZAK"

Porucznik Dębczak

 Biogram Porucznika Bogusława Gedla na stronie Muzeum Armii Krajowej …

http://old.muzeum-ak.pl/biogramy/formatka.php?idwyb=273

 2 czerwca 2015 r. w Krakowie zmarł Porucznik Bogusław Gedl ps. “Dębczak”, żołnierz ZWZ-AK II Odcinka “Beton”, oficer Zgrupowania AK “Żelbet”.

Urodził się 11.08.1921 r. w Krakowie. Zaprzysiężony w ZWZ w grudniu 1939 r. Wiosną 1942 roku w AK przydzielony do sztafety Biura Informacji i Propagandy (BiP), która miała za zadanie dowożenie prasy konspiracyjnej do wyznaczonych punktów.

19.10.1943 r. został awansowany do stopnia st. strzelca oraz wysłany na kurs podoficerski. Za wytężoną pracę w sztafecie BiP oraz pełnienie obowiązków z-cy dowódcy sztafety, został przeniesiony do XV Kompani "Żelbetu". W tym czasie znacznie zwiększył się nakład Biuletynu Informacyjnego Małopolski oraz innych codziennych wydawnictw podziemnych.

Praca organizacyjna Bogusława Gedla przyniosła uznanie przełożonych wyrażone pochwałą dla całej dowodzonej przez niego sztafety. Z końcem 1943 r., otrzymał dodatkowe zadanie dostarczania gazetek do najniższych szczebli konspiracyjnych w Kompaniach XV i XVI, został również po. zastępcy dowódcy plutonu I "Orzeł" oraz wysłany na kurs podchorążych rezerwy.

Po ukończeniu podchorążówki we wrześniu 1944 r. awansowany przez kpt. Dominika Zdziebło-Danowski "Kordiana" - Dowódcę "Żelbetu" do stopnia kaprala pchor., oraz mianowany po. dowódcy I plutonu "Orzeł" przy XVI Kompani Baonu "Stanisław". Powierzono mu zadanie organizacji dywersji oddziału. Po "wsypie" drukarni BiP udało mu się wraz z podkomendnymi wynieść część prasy i dostarczyć ją pomimo kontroli do miasta. Za zasługi poniesione w reorganizowaniu i uruchamianiu tajnych drukarni został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami. Rozkazem z 11.IX.1944 r., został mianowany na stopień podporucznika.

W styczniu 1945 r., dowodząc patrolami dywersyjnymi dokonał szeregu udanych akcji na Niemców m.in. na K.K.O Pijarska, K.K.O Szpitalna, rozbrajał żołnierzy niemieckich. W tym czasie został odznaczony Krzyżem Walecznych po raz 1 i 2 oraz awansowany na po. Dowódcy Kompanii XVI. Kilka dni przed wkroczeniem do Krakowa wojsk radzieckich został aresztowany przez Niemców i osadzony w więzieniu na Montelupich, a następnie przewieziony do obozu w Płaszowie.

W dniu 27.IX.1945 r., ujawnił się w Krakowie przed Komisją likwidacyjną ds. AK.

Po 1989 r., w miarę swoich sił brał udział w życiu kombatanckim. Był osobą niezwykle skromną, uczynną i koleżeńską. Razem ze swoją żoną śp. Łucją włączył się w pomoc charytatywną dla Polaków pozostałych na Kresach m.in. przewozili paczki żywnościowe do Lwowa.

Odznaczony został m.in.: trzykrotnie Krzyżem Walecznych, Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Medalem Wojska, Londyńskim Krzyżem Armii Krajowej, Patentem i Odznaką "Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny", Odznaką Zgrupowania "Żelbet" AK.

Zmarł 2.06.2015 r. w Krakowie.

Jego pogrzeb poprzedzony Mszą Św. odbędzie się w Kaplicy Cmentarza Rakowickiego 11 czerwca 2015 (czwartek), o godzinie 10.20, po czym nastąpi odprowadzenie Zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku.

Małgorzata Koszarek Muzeum Armii Krajowej

http://old.muzeum-ak.pl/biogramy/formatka.php?idwyb=273

 

 

 

UWAGI WLASNE

Łucia i Boguś byli naszymi wieloletnimi przyjaciółmi. Jeździliśmy do Lwowa moim pojemnym samochodem z paczkami dla Kresowian,Boguś należał do tak skromnych ludzi, że nic nam nie opwiadał o swojej bogatej przeszłości kombatanckiej. Łucia zmarła przed Bogusiem w szpitalu krakowskim, po tym gdy ukradziono je torebkę z ważnymi dokumentami.

Odwiedzaliśmy często Kamieniec Podolski.

Niech Was Pan Bóg błogosławi. Pozostańcie pod opieką Najświętszej Panny Królowej Polski Maryi.

                                                                         Wasi przyjaciele

                                                                                        Alina de Croncos Borkowska - Szumańska herbu Łabędź

                                                                                        z mężem Aleksandrem Szumańskim