foto1
Kraków - Sukiennice
foto1
Lwów - Wzgórza Wuleckie
foto1
Kraków - widok Wawelu od strony Wisły
foto1
Lwów - widok z Kopca Unii Lubelskiej
foto1
Lwów - panorama
Aleksander Szumański, rocznik 1931. Urodzony we Lwowie. Ojciec docent medycyny zamordowany przez hitlerowców w akcji Nachtigall we Lwowie, matka filolog polski. Debiut wierszem w 1941 roku w Radiu Lwów. Ukończony Wydział Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej. Dyplom mgr inż. budownictwa lądowego. Dziennikarz, publicysta światowej prasy polonijnej, zatrudniony w chicagowskim "Kurierze Codziennym". Czytaj więcej

Aleksander Szumanski

Lwowianin czasowo mieszkający w Krakowie

JERZY SMOLICZ, UCZONE W ŚWIECIE WARTOŚCI

 

Autor Mirosław Boruta

 

Jerzy Smolicz, uczony w świecie wartości

 

Przyjacielowi w dziesiątą rocznicę śmierci. Dla Kamili i Krzysztofa

„Żeby być dobrym Australijczykiem, trzeba być dobrym Polakiem”.

Jerzy Jarosław Smolicz (2 II 1935 – 3 XI 2006)

 

Jerzy Jarosław Smolicz (George Smolicz) był uczonym wszechstronnym. W jego życiorys wpisują się doświadczenia kultur wielu krajów i kręgów społecznych. Urodził się w niepodległej Polsce w 1935 roku, a data ta oznaczała tyle, że szybko doznał tragedii sowieckiej okupacji i tułaczego losu prześladowanych przez Rosjan Polaków. Ojciec trafił do jednego z syberyjskich łagrów, a matka i syn do kołchozu w Kazachstanie, a później do Uzbekistanu. Po utworzeniu Wojska Polskiego rodzina Smoliczów wydostała się ze Związku Sowieckiego do Persji i Libanu. Później, już w Szkocji, w 1960 roku uzyskał stopień naukowy doktora chemii. Zainteresowany naukami społecznymi (Oxford, Cambridge, Leicester) i przez nie uformowany, osiadł w 1965 roku w Australii, kraju fascynującym tak pod względem przyrodniczym, jak i społecznym. Mieszance kultur i grup etnicznych.

Czytaj więcej: JERZY SMOLICZ

Znalezione obrazy dla zapytania ukrainskie ludobójstwo

LUDOBÓJSTWO PRZED OŁTARZEM

Etymologia słowa „Kościół” wywodzi się z języka greckiego i oznacza „Dom Pana”, czyli Dom Boga. Przechowywany jest w nim Najświętszy Sakrament. Dla chrześcijanina kościół, jako świątynia, jest miejscem uświęconym, miejscem świętym. Profanacja świątyni, zarówno kościoła, cerkwi, synagogi czy meczetu, jest aktem barbarzyńskim. Ataku na świątynię dokonywały pogańskie, dzikie hordy tatarsko-mongolskie, „czerń” rusko-kozacka, bolszewickie żołdactwo i faszystowscy kryminaliści Dirlewangera z watahami mongolsko-ukraińskimi podczas Powstania Warszawskiego. W obecnych czasach zamachu na „Dom Pana” dokonują tylko sfanatyzowani terroryści islamscy. Kościoły na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej obróciła w ruinę w latach 1943 - 1945 barbarzyńska fala ukraińskiego nacjonalizmu. Zagładzie uległy nie tylko budynki, ale także kościół jako społeczność katolicka. Ludność polska była mordowana w okrutny sposób nie tylko w swoich domach, zagrodach, podczas ucieczki i ukrywania się, ale także w Domu Boga, we wnętrzu kościoła, przed ołtarzem, w tym podczas Mszy Świętej. A zbrodni nie dokonały jakieś średniowieczne hordy pogańskie, nie bezbożne hordy bolszewickie, ale „bracia chrześcijanie”, często najbliżsi dotychczasowi dobrzy sąsiedzi, tyle że narodowości ukraińskiej (w tym w większości świeżo po „inicjacji narodowościowej” z „rusińskiej” lub „tutejszej”) oraz wyznania greckokatolickiego lub prawosławnego. W co najmniej kilkuset przypadkach mąż Ukrainiec zabijał swoją żonę Polkę i ich wspólne dzieci. Kto i co doprowadziło do takiego upodlenia się tysięcy Ukraińców, w tym chłopstwa, które pomogło swoim „partyzantom” okrutnie wyrizać swoich sąsiadów Lachów „od niemowlęcia w kołysce po starca nad grobem”, zagrabić ich dobytek i domy spalić?

Czytaj więcej: LUDOBÓJSTWO PRZED OŁTARZEM

MARSZ LWOWSKICH DZIECI W 93 ROCZNICĘ OBRONY LWOWA

 Koncert z udziałem dr Jarosława Szarka historyka Krakowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Dr Jarosław Szarek przekazał najistotniejsze fakty historyczne dotyczące Obrony Lwowa, heroiczną walkę Orląt Lwowskich w obronie swojego miasta, jak i walkę Orląt Lwowskich pod Zadwórzem zwanych “Polskimi Termopilami” w czasie wojny polsko-bolszewickiej.

Po wycofaniu się ze Lwowa Kwatera Głównej Ukraińskiej Armii Halickiej (UHA) wykorzystała na organizowanie oddziałów wojskowych. W połowie grudnia 1918 roku front polsko-ukraiński ustalił się na linii od Cisnej do Chyrowa, potem wzdłuż linii kolejowej Przemyśl-Lwów do Przemyśla, z powrotem wzdłuż tej samej linii na przedpola Lwowa, następnie do Jarosławia, przez Lubaczów, Rawę Ruską, Bełz do Kryłowa.

Czytaj więcej: MARSZ LWOWSKICH DZIECI Z UDZIAŁEM DR JAROSŁAWA SZARKA

 BETLEJEMSKA I KRESOWA ŚLICZNA GWIAZDA MIASTA LWOWA

 Lwowianie w ciągu wieków oddawali cześć Maryi w kościołach, oddając pod jej szczególną opiekę lwowskie świątynie. Jednak kult maryjny nie ograniczył się do świątyń. Mieszkańcy miasta chętnie umieszczali Madonny na swoich podwórkach, fasadach kamienic, na nagrobkach czy u wejść na cmentarze, a także na placach miejskich. Figury Matki Bożej spoglądające z wielu kamienic Lwowa.  Od 1843r. plac nosił nazwę Ferdynanda a w 1862r. w niewyjaśnionych okolicznościach z cokołu zniknął posąg austriackiego księcia. Zaraz na jego miejsce stanęła statua Matki Boskiej a plac zaczął nosić imię, jeszcze nieoficjalnie – Mariackiego.

Czytaj więcej: BETLEJEMSKA I KRESOWA ŚLICZNA GWIAZDA MIASTA LWOWA

TUSK ZLECIŁ MORDERSTWO LECHA KACZYŃSKIEGO?. AGENT STASI  NA CELOWNIKU.

 PRAWICOWA DZIENNIKARKA SZACHUJE KWITAMI! AGENT STASI "OSKAR" NA POMORZU TO DONALD TUSK? MERKEL MA AKTA TUSKA - OSKARA! SAMA BYŁA W STASI!!!

 

Przede wszystkim miało zginąć dwóch braci Kaczyńskich, bo taki był plan, tylko Pan Bóg nie pozwolił na to.

Jedni mówią że to przypadek sprawił że Jarosław nie poleciał z bratem do Katynia, bo zachorowała poważnie mama braci Kaczyńskich i  Jarosław został z nią. A ja uważam że to Pan Bóg sprawił, by Jarosław ratował Polskę przed nawałnicą lewacką, jaka miała zalać Polskę.

Nie trzeba być nawet bystrym by zrozumieć, co by się stało, gdyby zginął również Jarosław???

Czytaj więcej: TUSK ZLECIŁ MORDERSTWO LECHA KACZYŃSKIEGO?. AGENT STASI  NA CELOWNIKU.   PRAWICOWA DZIENNIKARKA...