foto1
Kraków - Sukiennice
foto1
Lwów - Wzgórza Wuleckie
foto1
Kraków - widok Wawelu od strony Wisły
foto1
Lwów - widok z Kopca Unii Lubelskiej
foto1
Lwów - panorama
Aleksander Szumański, rocznik 1931. Urodzony we Lwowie. Ojciec docent medycyny zamordowany przez hitlerowców w akcji Nachtigall we Lwowie, matka filolog polski. Debiut wierszem w 1941 roku w Radiu Lwów. Ukończony Wydział Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej. Dyplom mgr inż. budownictwa lądowego. Dziennikarz, publicysta światowej prasy polonijnej, zatrudniony w chicagowskim "Kurierze Codziennym". Czytaj więcej

Aleksander Szumanski

Lwowianin czasowo mieszkający w Krakowie

ZAPOMNIANI BOHATEROWIE. JAK POLACY POMAGALI ŻYDOM W GETCIE WARSZAWSKIM.

BOHATER NARODOWY SZMUL ZYGIELBOJM

Poczynając od stycznia 1943 roku, oficerowie Armii Krajowej i przedstawiciele Żydowskiej Organizacji Bojowej ( ŻOB )spotykali się w celu opracowania wspólnej akcji po obu stronach muru getta i wybuchu powstania. Trzy jednostki polskie, dowodzone przez kapitana Józefa Pszennego („Chwacki”) miały przebić się przez mury getta, atakując Niemców po "aryjskiej" stronie i wysadzając w powietrze mury getta. Ponieważ od samego początku było wiadomo, że powstanie skończy się nieuchronną klęską, akcja ta została zaplanowana po to, aby otworzyć drogę odwrotu żołnierzom żydowskim.

Czytaj więcej: ZAPOMNIANI BOHATEROWIE. JAK POLACY POMAGALI ŻYDOM W GETCIE WARSZAWSKIM.  BOHATER NARODOWY SZMUL...

ORDER ZASŁUGI DLA BRONISŁAWY (NIUSI) HOROWITZ KARAKULSKIEJ URATOWANEJ PRZEZ  POLAKÓW Z HOLOKAUSTU W GETCIE KRAKOWSKIM.

Bronisława Horowitz-Karakulska, więźniarka trzech niemieckich obozów: Płaszów, Auschwitz i Bruennlitz, ocalona przez Polaków ratujących Żydów otrzymała w czwartek Krzyż Zasługi na Wstędze Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec.

Czytaj więcej: ORDER ZASŁUGI DLA BRONISŁAWY (NIUSI) HOROWITZ KARAKULSKIEJ URATOWANEJ PRZEZ  POLAKÓW Z HOLOKAUSTU...

                 PRAWDA O OBŁAWIE AUGUSTOWSKIEJ

NAJWIĘKSZA ZBRODNIA DOKONANA NA POLAKACH PO II WOJNIE ŚWIATOWEJ

               75 ROCZNICA ŚRODA 12 LIPCA 2020 ROKU

 Złożeniem kwiatów pod pomnikiem Armii Krajowej uczczono w środę w Białymstoku 72. rocznicę obławy augustowskiej, największej po II Wojnie Światowej niewyjaśnionej dotąd zbrodni dokonanej na Polakach. Kwiaty złożyli wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, dyrektor IPN w Białymstoku dr hab. Piotr Kardela, kombatanci, służby mundurowe. Decyzją Sejmu RP 12 lipca jest od 2015 r. Dniem Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. 12 lipca 1945 roku obława się zaczęła. Śledztwo ws. obławy prowadzi IPN w Białymstoku. Jego głównym celem jest ustalenie liczby i nazwisk ofiar oraz odnalezienie miejsc ich pochówku. W lutym 2016 r. IPN odnalazł na internetowym portalu z materiałami z archiwów ministerstwa obrony Rosji kilka tysięcy stron sowieckich dokumentów o przebiegu obławy.

Czytaj więcej: OBŁAWA AUGUSTOWSKA

 ELŻBIETA JANICKA Z POLSKIEJ AKADEMII NAUK  HAŃBĄ POLSKIEJ NAUKI HISTORYCZNEJ

Po wypowiedzi Elżbiety Janickiej z Instytutu Slawistyki Polskiej Akademii Nauk Polacy mogą być zdezorientowani. Zasugerowała ona bowiem, że "Rudego" i "Zośkę" łączyła… homoseksualna miłość". Ile w tym prawdy? – "Gdybyśmy w ten sposób na siłę doszukiwali się podtekstów, szybko doszlibyśmy do wniosku, że Ania z Zielonego Wzgórza była lesbijką" – odpowiada przewodnicząca Stowarzyszenia Polonistów.

Czytaj więcej: ELŻBIETA JANICKA - SCHAMIENIE NA SZANIEC - POWIETRZE PEŁNE ANTYSEMITYZMU

DZIECI W POLSCE W HOLOKAUŚCIE

Autor Zbigniew Karol Rogowski "Nasza Polska"

Współczesne media elektroniczne znajdujące się w rękach członków narodu wybranego "specjalizują sie" w tworzeniu nowych idoli dla młodzieży. Tym idolem ma być silny i męski murzyn.  Biały mężczyzna to kompletna niedojda, słaby i nieudolny. Celem tej propagandy, która odnosi duże sukcesy, jest doprowadzenie do tego , aby młode, białe dziewczyny wybierały za partnerów murzynów. Szczególnie MTV ma tu duże "zasługi", wprowadziła na rynek quasi-muzykę, inaczej rytmiczny bełkot bez melodii, "gangsta rap", która promuje przemoc przeciwko białym (kill whitey) i traktowanie białych dziewczyn jak dziwki i szmaty, zaś murzynów jako wzór siły i męskości.

Czytaj więcej: DZIECI POLSKIE W HOLOKAUŚCIE