foto1
Kraków - Sukiennice
foto1
Lwów - Wzgórza Wuleckie
foto1
Kraków - widok Wawelu od strony Wisły
foto1
Lwów - widok z Kopca Unii Lubelskiej
foto1
Lwów - panorama
Aleksander Szumański, rocznik 1931. Urodzony we Lwowie. Ojciec docent medycyny zamordowany przez hitlerowców w akcji Nachtigall we Lwowie, matka filolog polski. Debiut wierszem w 1941 roku w Radiu Lwów. Ukończony Wydział Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej. Dyplom mgr inż. budownictwa lądowego. Dziennikarz, publicysta światowej prasy polonijnej, zatrudniony w chicagowskim "Kurierze Codziennym". Czytaj więcej

Aleksander Szumanski

Lwowianin czasowo mieszkający w Krakowie

ZBRODNIA W HUCIE PIENIACKIEJ

Aleksander Szumański Kresowy Serwis Informacyjny; lipiec 2017 .

Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie prowadzi śledztwo o sygnaturze akt S 50/03/Zn w sprawie zabójstwa kilkuset mieszkańców Huty Pieniackiej dokonanego przez członków 14 Dywizji SS „Galizien” w dniu 28 lutego 1944 roku, to jest o przestępstwo z art. 1 pkt. 1 Dekretu z dnia 31 sierpnia 1944 roku o wymiarze kary dla faszystowsko-hitlerowskich zbrodniarzy winnych zabójstw i znęcania się nad ludnością cywilną i jeńcami oraz dla zdrajców Narodu Polskiego.

Czytaj więcej: ZBRODNIA W HUCIE PIENIACKIEJ W 77 ROCNICĘ ZBRODNI ( 28 LUTEGO 1944 r.)

Prof. Nikołaj Iwanow: o losach Feliksa Dzierżyńskiego zdecydował przypadek  | dzieje.pl - Historia Polski

FELIKS DZIERŻYŃSKI - SŁAWOMIR NICIEJA W HOŁDZIE DANUCIE SKALSKIEJ

 

Feliks Dzierżyński - ps. partyjne: "Jacek", "Jakub", "Franek", "Astronom", "Józef", "Domański" (ur. 11 września 1877 w Oziembłowie, w Puszczy Nalibockiej, zm. 20 lipca 1926 w Moskwie) – rosyjski działacz socjalistyczny i komunistyczny, twórca i szef pierwszych sowieckich organów bezpieczeństwa: Czeka, GPU i OGPU, symbol terroru w rewolucyjnej i porewolucyjnej Rosji, zyskał przez to miano "Żelazny Feliks", "Krwawy Feliks" i "Czerwony Kat". Uważany za jednego z twórców państwa radzieckiego.

Kolaborant sowiecki, Zdrajca Polski.

Czytaj więcej: FELIKS DZIERŻYŃSKI

ROZBIORY POLSKI

Proces przezwyciężania kryzysu politycznego Rzeczypospolitej w XVIII w., zapoczątkowany reformami Sejmu Czteroletniego i zwieńczony Konstytucją 3 maja,został przekreślony w 1792 r.

Polscy przeciwnicy reform zawiązali konfederację w Targowicy i wezwali carycę Rosji Katarzynę II, by obaliła konstytucję uchwaloną przez suwerenne władze polskie. Wkroczenie wojsk rosyjskich, które uzasadniano obroną złotej wolności szlachty polskiej, doprowadziło do wojny.

Zakończono ją w momencie przystąpienia króla Stanisława Augusta Poniatowskiego do Konfederacji Targowickiej, która stała się synonimem zdrady ojczyzny.

Czytaj więcej: ROZBIORY POLSKI W DRODZE DO NIEPODLEGŁOŚCI

POTOP SZWEDZKI

INWAZJA BARBARZYŃCÓW NA POLSKĘ

Autor Krzysztof Jóźwiak "Rzeczpospolita"

W ciągu ostatnich czterech stuleci Polska była wielokrotnie najeżdżana, okupowana i grabiona, a jej ludność bestialsko mordowana. Ataki przychodziły z różnych stron, ale bez wątpienia największe straty przyniosły potop szwedzki oraz okupacja niemiecka w czasie II wojny światowej.

Czytaj więcej: POTOP SZWEDZKI. NAJAZD BARBARZYŃCÓW NA POLSKĘ

 

Fotografie polskie | Aleksander Szumański (książka) - Księgarnia znak.com.pl

JERZY MICHAŁ CZARNECKI

Zmarł Jerzy Michał Czarnecki

Redakcja "Dziennik Polski"4 sierpnia 2003 r.

W Uniwersytecie Jagiellońskim studiował polonistykę i filozofię. Od roku 1969 przez kilka lat pracował w zespole redakcji "Gazety Krakowskiej", później w "Dzienniku Polskim". Debiutował w prasie publikacją wierszy na łamach krakowskiego "Życia Literackiego" w roku 1962. Pierwszy tomik jego poezji "Płoty" ukazał się nakładem Wydawnictwa Literackiego. Pierwsza powieść "Fart" pojawiła się na księgarskich półkach w roku 1980.

Czytaj więcej: JERZY MICHAŁ CZARNECKI